Blog

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Styl loft, zwany także industrialnym, szturmem zdobył serca Polaków. Mieszkania urządzone w stylu loft cieszą się przede wszystkim wysoką funkcjonalnością, zapewniając przy tym odpowiednią przestrzeń do życia. Stawia się na praktyczne rozwiązania, dlatego w rzeczywistości pomieszczenia są dość minimalistyczne. Design jest jedynie tłem dla funkcjonalnych pomysłów. Jak urządzić takie mieszkanie?

Ściany i podłogi to podstawa

Aranżację każdego wnętrza rozpoczyna się od wybrania podłóg i koloru ścian. W stylu loftowym powinny być one jak najbardziej uniwersalne, dlatego dobrze sprawdzają się odcienie grafitu, czerni, szarości czy biel. Nie musimy jednak stawiać na jednolity kolor ścian – śmiało eksperymentujmy z odcieniami, dobierając je np. na zasadzie kontrastu. Wnętrze w stylu industrialnym może również zawierać ścianę z cegieł lub kamienia, co nada mu oryginalny i niepowtarzalny urok.

Jeśli chodzi o podłogi, idealnie sprawdzą się te z desek i drewna. Najlepiej prawdziwego, jednak jeśli cena drewnianych podłóg przekracza nasze możliwości finansowe, można zdecydować się na panele imitujące deski. W kuchni dobrze wyglądać będzie natomiast podłoga z naturalnego kamienia lub płytki przypominające beton.

Meble – przede wszystkim praktyczne

W pierwszej kolejności skupiamy się na praktyczności i funkcjonalności mebli, a dopiero później na ich prezencji. Wygląd nie jest tak ważny jak pojemność, ilość półek i szuflad czy rozmiar pasujący do wnętrza. Unika się intensywnych, dziwnych i jaskrawych kolorów, zbędnych zdobień czy dekoracji.

Do stylu loftowego idealnie pasują regały z drewna i metalu, kanapy i łóżka obite welurem lub aksamitem, a także szafy wbudowane w ścianę (zamiast tych wolnostojących). W łazience najlepiej zdecydować się na całkowicie przeszklony prysznic, pozbawiony zasłonek czy brodzika.

Dodatki jako uzupełnienie aranżacji

Choć styl loftowy opisuje się jako dość surowy i praktyczny, nie może w nim zabraknąć odpowiednio dobranych dodatków:

  • lustra, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, aby optycznie je powiększyć. Nie powinny mieć jednak bogato zdobionych ram
  • kwiaty i rośliny, najlepiej liściaste w różnych odcieniach zieleni
  • metalowe koszyki i koszyczki na akcesoria
  • czarno-białe fotografie
  • szklane wazony z suszonymi kwiatami, kłosami zbóż lub liśćmi
  • zegar
  • cienkie dywany w stonowanych kolorach
  • wiklinowe kosze na koce, gazety lub drobiazgi

Dzięki dodatkom wnętrze w stylu industrialnym wciąż zachowa swój klimat, jednak będzie jednocześnie miejscem, w którym z chęcią się przebywa.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.