Blog

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy musi podobać się nie tylko nam, ale również naszym pociechom. Ma być bezpieczny, przyjazny, estetyczny, ale i urządzony zgodnie z dziecięcymi gustami. Właśnie dlatego aranżacja go jest dla rodziców sporym problemem i wyzwaniem, któremu jednak można szybko sprostać. Wystarczy kierować się intuicją i poniższymi wskazówkami.

Unikaj tematów przewodnich

Nie warto urządzać pokoju dziecięcego w określonym temacie przewodnim, ponieważ w rzeczywistości jeszcze nie wiemy, czym w przyszłości będzie interesowało się nasze dziecko. Jeśli z niedoszłego piłkarza wyrośnie miłośnik botaniki, natomiast z oczekiwanej przez nas baletnicy – dziewczynka lubiąca samochody, będziemy musieli zmienić całe pomieszczenie.

Znacznie korzystniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest urządzenie pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim. Cechuje się jasnymi i przestronnymi wnętrzami, funkcjonalnymi meblami oraz elementami natury. Zapewni odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a w przyszłości bez problemu dodamy do niego motywy przewodnie, gdy dziecko wykaże już swoje zainteresowania.

Nie rezygnuj z dodatków

Chociaż malowanie zwierząt na ścianach czy kupowanie zabawek tylko w jednym stylu jest częstą praktyką, znacznie lepiej postawić na uniwersalne dodatki lub takie, które możemy bez problemu zmienić. Przykładem są choćby plakaty, obrazki i fototapety, które można zdjąć bez niszczenia ścian. Mając na uwadze charakter pomieszczenia nie może w nim zabraknąć zabawek adekwatnych do wieku dziecka oraz książeczek.

W pokoju dziecięcym nie powinno być jednak elektroniki. Telewizor czy komputer z całą pewnością nie jest niezbędny w rozwoju, wręcz przeciwnie – może na niego wpływać negatywnie. Dopiero gdy dziecko zacznie potrzebować komputera do nauki można rozważyć jego wstawienie.

Dodatki w pokoju dziecięcym nie mogą zagrażać dziecku ani wpływać na jego bezpieczeństwo. Rezygnujemy więc z bardzo małych elementów, możliwych do połknięcia, ostrych kantów czy mebli, na które dziecko może się wspiąć. Dodatkowo zabezpieczamy gniazdka i elektronikę.

Odpowiednie oświetlenie

Każde dziecko potrzebuje światła, zarówno do zabawy, jak i w późniejszym etapie do nauki. Warto postawić na jasno świecącą lampę główną z żarówkami energooszczędnymi, a także na dodatkową lampkę przy łóżku lub później przy biurku. W przypadku małych dzieci dobrze sprawdzają się lampki imitujące gwieździste niebo.

Wybierz kolorystykę

Najlepiej sprawdzą się jasne i stonowane odcienie ścian, zwłaszcza beże, kremy, jasne odcienie brązu, błękity, pastelowe zielenie czy pudrowe róże. Warto zapoznać się z oddziaływaniem kolorów na ludzką psychikę. Przykładowo, ostre czerwienie i pomarańcze dodają nam energii i pobudzają do działania, jednak przy dłuższym kontakcie z nimi będą wzmagały płaczliwość i kłótliwość dziecka. Jaśniejsze kolory sprawią również, że z łatwością zawsze dobierzemy do nich meble.

Kupując meble nie warto wybierać tych najdroższych, od topowych projektantów, ponieważ maluch może zniszczyć je w przejawie swojej kreatywności lub po prostu podczas zabawy. W pokoju dziecięcym bardzo dobrze sprawdzą się meble i podłogi z naturalnego drewna. Zarówno pod względem kolorystycznym, jak i funkcjonalnym czy zdrowotnym.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.