Blog

Jak urządzić salon w stylu boho?

Styl boho wkradł się do świata dekoracji wnętrz po cichu, jednak bardzo szybko skradł nasze serca. Charakteryzuje się harmonią, naturalnością i przemyślanym, delikatnym designem. Można go opisać jako wiejską sielankę, mieszankę motywów lat 60. i stylu etnicznego, a także hipisowską wolność. Nic dziwnego, że wiele osób pragnie w tym stylu urządzić swój dom, zwłaszcza salon. Jak się do tego zabrać?

Podłogi i ściany to podstawa

Jak w przypadku każdego stylu, tak i tutaj należy rozpocząć od ścian i podłóg. Wnętrza mają opierać się na jasnych, naturalnych kolorach – biele, beże, brązy, zielenie, szarości. Styl boho nie lubi jednak nudy, dlatego jasne i stonowane ściany warto urozmaicić oryginalnymi elementami. Można np. wykonać jedną ścianę z drewna lub pomalować wnęki ścienne na zupełnie inny kolor lub ciemniejszy odcień koloru podstawowego.

W przypadku podłóg najlepiej postawić na drewno. Deski będą nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale i niezwykle przyjemne dla stóp. Świetnie sprawdzą się podłogi z jasnego drewna, ewentualnie panele imitujące drewno. Na podłodze śmiało można ułożyć jasny, cienki dywan, nie powinien jednak przysłaniać większości podłoża.

Dodatki boho

Dodatki boho określa się również mianem rustykalnych. Oba style przeplatają się między sobą, elegancko się uzupełniając i tworząc harmonię. Dobrze sprawdzą się więc:

  • wazony z kwiatami
  • rośliny doniczkowe, najlepiej liściaste
  • makramy
  • plecione serwety
  • wiklinowe koszyki i kosze
  • jasne firany
  • koce, pledy, narzuty na kanapę lub narożnik
  • poduszki
  • lustra

Wszystkie dodatki muszą jednak utrzymywać się w motywie lekkości i swobody. Nie mogą swoją obecnością przytłoczyć wnętrza. Powinny być wykonane z naturalnych tkanin i materiałów i pozostawać w jasnej kolorystyce. Warto postawić na drewno, wełnę, len, glinę, wiklinę czy bambus.

Dodatki z motywem zwierzęcym

W stylu boho nie może zabraknąć zwierzęcych motywów – cętek, pasków, sztucznego futra. Przywodzą na myśl naturę, a o to właśnie chodzi. Ich obecność ma być jednak wyłącznie uzupełnieniem, swoistego rodzaju tłem. Nie mogą stanowić pierwszego planu naszego salonu. W innym razie bardzo łatwo popaść w kicz i wulgarność.

Salon urządzony z umiarem

Urządzając salon boho wybierajmy drewniane meble, lekkie dodatki czy naturalne tkaniny. Podstawą stylu boho jest umiar i prostota, dlatego nie można popaść w skrajność zarówno z ilością mebli, jak i dodatkami. Jeśli decydujemy się na dekoracje, znacznie lepiej wybrać te wykonane ręcznie przez rzemieślników niż te wyprodukowane hurtowo przez maszyny. Pamiętajmy – lepiej mniej niż za dużo.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.