Blog

Jak zaprojektować garderobę? Co wziąć pod uwagę?

Projekt garderoby powinien być odpowiednio przemyślany, ponieważ z całą pewnością będziemy z niej korzystać każdego dnia. Musi być komfortowa, funkcjonalna i estetyczna. Co warto wziąć pod uwagę podczas wykonywania projektu? Przy znajomości poniższych wskazówek obowiązek przekształca się w przyjemność i zabawę.

Lokalizacja

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, gdzie chcemy posiadać naszą garderobę. Najczęściej ma się ona znajdować niedaleko łazienki lub sypialni, a niekiedy nawet jako osobne pomieszczenie, do którego przechodzi się bezpośrednio z sypialni. W rzeczywistości każde nieduże pomieszczenie można przerobić na garderobę.

Należy jednak kierować się zasadą wygody domowników – jeśli garderoba ma służyć wyłącznie naszym potrzebom, może znajdować się w sypialni. Jeśli jednak mają z niej korzystać również inne osoby, powinna znajdować się w ogólnodostępnym miejscu, np. w przedpokoju.

Rozmiar

Uważa się, że minimalne rozmiary dla standardowej garderoby wynoszą 3,5-4 m2. Dzięki temu zmieścimy w niej szeroką szafę, szafki lub wieszaki. Jeśli chcemy zamontować tam także półki czy stojaki na buty warto jednak rozważyć większy metraż. Aby jak najbardziej powiększyć pomieszczenie wybierajmy jasne kolory ścian, dywanów / paneli i drzwi, przy czym najkorzystniej zdecydować się na drzwi przesuwne lub harmonijkowe.

Podział na strefy

Każda solidnie wykonana garderoba powinna zostać podzielona na strefy. Osobno warto trzymać odzież wierzchnią i zimową, osobno kreacje wieczorowe, a w jeszcze innym miejscu letnie sukienki, po które często sięgamy. W garderobie powinna znaleźć się półka na akcesoria (rękawiczki, czapki, szale, kapelusze), a także na obuwie. Odzież często używaną warto mieć na wyciągnięcie ręki, a więc w łatwo dostępnym miejscu. Im więcej wieszaków, szafek i półek – tym wygodniej.

Jeśli nasza garderoba jest duża i przestronna, warto rozważyć przechowywanie w niej żelazka i deski do prasowania. Dobrym pomysłem będzie również powieszenie w niej większego lustra, aby od razu móc przejrzeć się w wybranej stylizacji.

Wentylacja

Rzadko kiedy na garderobę przeznaczamy pomieszczenie z oknem, dlatego warto zwrócić uwagę na klimatyzację. Sprawdzi się tradycyjna kratka wentylacyjna, osobny kanał wywiewny oraz delikatnie przycięte drzwi. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu w garderobie nie rozmnożą się mole, nie pojawi się pleśń, a ubrania zawsze będą świeże. Nikt nie chce bowiem sięgać po ubrania pachnące stęchlizną.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.