Blog

Salon w stylu eklektycznym – postaw na oryginalność

Salony urządzone w stylu eklektycznym charakteryzują się pozornym brakiem jakichkolwiek zasad i to właśnie dzięki temu są tak oryginalne i przyjazne mieszkańcom. Znajdziemy w nich wszystkie przedmioty bliskie naszemu sercu, którymi po prostu lubimy się otaczać. Nie koniecznie muszą pasować do siebie wizualnie czy tematycznie. To styl, który zdobywa coraz większą popularność. Z całą pewnością dzięki niemu nasz salon stanie się jedyny w swoim rodzaju.

Na czym polega styl eklektyczny?

W stylu eklektycznym znajdziemy niebanalne, odważne połączenia. Zarówno w odniesieniu do mebli, jak i dodatków czy materiałów wykończeniowych. Pozornie wszystko wydaje się być dobrane całkowicie przypadkowo, jednak po głębszej obserwacji ma to swój sens. Jakie są więc najbardziej charakterystyczne elementy salonów w stylu eklektycznym?

  • łączenie różnych stylów – zwykle dwóch, jednak bardziej odważne osoby łączą nawet 4-5 stylów, np. boho, nowoczesny, skandynawski i industrialny
  • mnogość kolorów, faktur i dodatków
  • obecność tematu przewodniego pomimo wybuchowej mieszanki różnych elementów

Wszelkie dodatki w salonie pasują do naszych indywidualnych pasji i preferencji. Może to być rower zawieszony na ścianie, motywy płyt winylowych i plakaty znanych muzyków czy wszechobecność książek.

witryna w jadalni

Jak urządzić salon w stylu eklektycznym?

Podstawą umeblowania salonu jest oczywiście kanapa lub narożnik, na którym odpoczniemy po ciężkim dniu lub na którym umieścimy naszych gości. Meble te powinny mieć zdecydowany, intensywny kolor, stanowiąc wręcz najbardziej widoczny punkt pomieszczenia. Uzupełnieniem kanapy może być fotel – niekoniecznie w tym samym kolorze czy stylu. Nawet lepiej postawić na zupełnie inną barwę.

W salonie nie może zabraknąć również szafek, stolika kawowego oraz dodatków. Meble mogą być zarówno z kompletu, jak i losowo dobierane. W odniesieniu do mebli dobieramy oświetlenie. Jeśli były bogato zdobione, lepiej postawić na minimalistyczną lampę stojącą, jeśli jednak były raczej stonowane i skandynawskie, uzupełnieniem wnętrza może być nawet kryształowy żyrandol.

Postaw na dodatki

Na końcu najważniejsze – dodatki, które sprawią, że będziemy czuć się w salonie komfortowo i które będą przejawem naszych zainteresowań. Ich wybór jest więc uzależniony wyłącznie od naszych preferencji i upodobań. Pamiętajmy, że dodatki nie muszą pasować do siebie, warto jednak wybrać jeden główny motyw przewodni.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.