Blog

Jak urządzić kuchnię otwartą?

Motywem wnętrzarskim, który zyskuje coraz większą popularność stają się kuchnie otwarte. Przestronne pomieszczenia z wyjściem do salonu bądź jadalni gwarantują poczucie przestrzeni i dają komfort. Szczególnie chętnie stosuje się to rozwiązanie w nowoczesnych mieszkaniach.

Żeby kuchnia otwarta mogła prezentować w pełni swoją funkcjonalność ważne jest odpowiednie dobranie mebli i rozsądne zaprojektowanie całości. Architekt wnętrz w Poznaniu może pomóc nam w optymalnym zagospodarowaniu tego miejsca i uczynieniu go schludnym, eleganckim i wygodnym.

Co jest istotne podczas kompletowania kuchni otwartej? Jakie plusy ma tego typu kuchnia?

Plusy i minusy kuchni otwartej

Jako podstawową zaletę takich rozwiązań wskazuje się wizualny wzrost przestrzeni. Brak ścian i drzwi oddzielających kuchnię od części dziennej czy jadalni pozwala zagospodarować uzyskane miejsce w dowolny sposób. Zwłaszcza świetnie się to sprawdza w przypadku dobrze nasłonecznionych pomieszczeń z dużymi oknami.

Jest to także szansa na zachowanie kontaktu z gośćmi bądź lokatorami nawet w trakcie przygotowywania posiłku.

Kuchnia otwarta to też funkcjonalność i maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Stąd też często w takich kuchniach sprzęt AGD stanowi element zabudowy kuchennej ukryty pod stylowymi okleinami lub szafkami.

Aranżacja kuchni otwartej – na co zwrócić uwagę?

Zaleca się by w kuchni otwartej dominowały jasne kolory, które umożliwiają jej optyczne powiększenie. Architekt wnętrz w Poznaniu może pomóc nam w doborze optymalnych dla danego pomieszczenia mebli i barw farb oraz oklein. Dzięki doświadczeniu takiej osoby proces aranżacji powinien przebiegać znacznie sprawniej.

Kolejną niebagatelną kwestią jest właściwa wentylacja. Odpowiednio mocny okap jest podstawą jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych zapachów na całym poziomie. Efektywne odprowadzanie zapachu gotowanych potraw zapewnia kuchni funkcjonalność i pozwala unikać konieczności częstego wietrzenia wnętrza.

Ciekawym rozwiązaniem dla kuchni otwartych są wyspy. Pod takim meblem można ukryć wiele szafek z produktami spożywczymi, sztućcami i sprzętem kuchennym. Blat zaś może pełnić rolę stołu, ale też przestrzeni gdzie przygotowuje się posiłki. Organizacja takiej wyspy pozwala na sprytne zaangażowanie miejsca i pełne wykorzystanie funkcjonalności otwartej kuchni.

Jeśli kuchnia ma być otwarta ważna jest jej organizacja. Walające się garnki i bezład źle komponują się z przestrzenią dzienną. Poproszony o pomoc architekt wnętrz w Poznaniu zazwyczaj ma przygotowane na taką okoliczność kilka ciekawych rozwiązań.

Innymi słowy – tworząc taką kuchnię warto przeanalizować ten pomysł od A do Z i skonsultować się z bardziej doświadczonym fachowcem.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.