Blog

Jak zaplanować remont mieszkania?

Remont mieszkania wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego zawsze warto wcześniej ustalić plan pracy. Jednocześnie zaoszczędzimy czas i unikniemy nieporozumień wynikających z nieprzemyślanego podejścia. Mając odpowiedni schemat prac remont mieszkania stanie się przyjemnością i dobrą zabawą. Jak się do tego zabrać?

1. Zacznij od dobrego projektu

Nie ważne czy będzie on wykonany przez doświadczonego projektanta czy przez nas samych. Ważne, aby posiadał najważniejsze szczegóły, takie jak:

  • ustalenie możliwego do wykorzystania budżetu
  • ramy czasowe na wykonanie prac
  • preferowane kolory ścian i motywy przewodnie
  • styl aranżacji wnętrz
  • szacowane rozmieszczenie najważniejszych mebli

Generalnie przed rozpoczęciem prac powinno się mieć precyzyjną wizję tego, co chcemy osiągnąć, a także pewność, że uda się ją przedstawić wykonawcom.

2. Sprawdź rozmieszczenie instalacji

To szczególnie ważne w sytuacjach, gdy planujemy burzyć ściany lub w nich wiercić. Sprawdźmy dokładną lokalizację instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Dzięki temu unikniemy awarii. Pamiętajmy przy tym, że większy i poważniejszy remont mieszkania w bloku zwykle wymaga zgłoszenia tego faktu do spółdzielni.

3. Zaplanuj kolejność prac

To również ważne, aby zaoszczędzić swój cenny czas. Na samym początku zaczynamy od ścian i podłóg, a dopiero później wstawiamy zakupione meble czy dodatki. Dzięki temu nowe wyposażenie mieszkania nie zakurzy się ani nie zniszczy podczas tynkowania, kucia ścian czy ich malowania. Zadbaj także o zapas artykułów ochronnych, takich jak gazety czy przezroczyste folie zabezpieczające.

4. Znajdź dostępnych i sprawdzonych fachowców

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać prac remontowych, należy je powierzyć specjalistom. Ważne, aby byli to fachowcy z doświadczeniem i wiedzą. Jeśli już takich znajdziemy, najlepiej zadzwonić i dopytać o dostępne terminy. Może się okazać, że fachowcy nie będą mieć czasu w najbliższej przyszłości, co mogłoby przeciągać remont w nieskończoność. Znajdźmy więc takich, którzy nie tylko są dobrzy w swoim zawodzie, ale również dysponują czasem w wybranym przez nas terminie.

5. Weź urlop

Jeśli planujesz wykonywać prace remontowe samodzielnie, zadbaj o to, aby nic Ci w tym nie przeszkadzało. Najlepiej więc wziąć kilka dni urlopu i całkowicie poświęcić się remontowi. Warto poprosić o pomoc przyjaciela, partnera lub kogoś bliskiego, aby razem spędzić ten czas zacieśniając więzi. Remont może się okazać dobrą zabawą, jeśli będziemy go wykonywać w towarzystwie przyjaciół lub rodziny.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.