Blog

Najczęstsze błędy podczas projektowania kuchni

Nie bez powodu kuchnia nazywana jest sercem całego domu. To właśnie tutaj gotujemy i przyrządzamy rodzinne posiłki, spotykamy się i jemy. Właśnie dlatego nierzadko największą uwagę poświęcamy właśnie projektowi kuchni. Warto wiedzieć, jakie błędy popełniane są najczęściej podczas jego przygotowywania, aby samemu ich uniknąć.

1. Opóźnianie wykonania projektu

Bardzo często projekt kuchni zostawia się na sam koniec, co jest dużym błędem. Wszelkie instalacje, w tym elektryczna czy hydrauliczna, powinny być dopasowane przede wszystkim do kuchni. Jeszcze na etapie budowy domu warto wiedzieć, w którym miejscu w przyszłości znajdzie się nasza kuchnia.

2. Przede wszystkim funkcjonalność

W przypadku kuchni bardziej niż estetyka liczy się funkcjonalność, choć z odrobiną pomysłowości można połączyć oba te elementy. Pamiętajmy jednak, że podłogi powinny być odporne na zarysowania i zachlapania, a ściany łatwe w czyszczeniu, ponieważ z pewnością nie raz znajdzie się na nich jedzenie. Wszelkie tkaniny i materiały powinny być przystosowane do warunków panujących w kuchni. Będą miały bowiem kontakt z wysokimi temperaturami, parą wodną czy jedzeniem.

3. Brak odpowiedniego oświetlenia

Kuchnia stanowi przede wszystkim przestrzeń roboczą, dlatego powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie. Często stawia się wyłącznie na jedną lampę zawieszoną na suficie, co jest niewystarczające. Nie zapominajmy o mniejszych lampkach LED nad zlewem czy nad blatami, aby porą wieczorną dodatkowo oświetlać przestrzeń roboczą.

4. Zapominanie o gniazdkach

W kuchni wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty wymagające dostępu do gniazdka elektrycznego – mikrofalówka, czajnik elektryczny, lodówka, toster, mikser i wiele innych. Projektując kuchnię musimy mieć na uwadze, że będziemy z nich często korzystać. Dlatego dostęp do gniazdek musi być wygodny i łatwy. Liczy się również ich ilość, aby móc jednocześnie korzystać z kilku urządzeń.

5. Dostępność mebli

Projekt kuchni musi zawierać dokładne rozmieszczenie poszczególnych mebli. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, tym bardziej należy zwrócić uwagę na funkcjonalność wybranych mebli. Im więcej przegródek, organizerów i szafek, tym wygodniej będzie nam przechowywać rzeczy. Zwróćmy uwagę, aby meble były praktyczne oraz aby po otwarciu nie stanowiły przeszkody dla mebli znajdujących się obok.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.